Seminerimizde Milli Mücadele ve Cumhuriyet Dönemlerinde Sağlık Hizmetleri ve Hemşirelik Konuşuldu

AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik Bölümü tarafından “Büyük Taarruz’un 100. Yılında Milli Mücadele ve Cumhuriyet Döneminde Sağlık Hizmetleri ve Hemşirelik” semineri düzenlendi.

Çevrim içi seminerin açılışında konuşan AFSÜ SBF Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Öznur Gürlek Kısacık, milletimizin kurtuluşunu sağlayan Büyük Taarruz’un 100. yıl dönümünde zaferin simgelerinden Kocatepe’ye ev sahipliği yapan Afyonkarahisar’da milli mücadele ruhuna ortak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Yıl dönümlerinin önemli olgu ve olayların anlaşılmasına fırsat sağladığını belirten Doç. Dr. Kısacık, hemşirelik mesleğinin şu andaki konumunu ve geleceğini tayin edebilmek için geçmiş durumunu anlamanın önemine değindi.

Açılış konuşmasının ardından Düzce Üniversitesi SBF Hemşirelik Bölümü, Hemşirelik Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz, “Milli Mücadelede Sağlık Hizmetleri ve Hemşirelik” başlıklı sunumunu yaptı. Öğr. Gör. Dr. Yılmaz, hemşireliğin varoluş ve meslekleşme sürecini ve Milli Mücadele dönemine büyük başarılarıyla isimlerini yazdıran öncü Türk hemşirelerini anlattı.

“Cumhuriyet Dönemi Sağlık Hizmetleri ve Hemşirelik” başlıklı sunumunu ile etkinliğe katkı sunan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gamze Özbek Güven ise Atatürk’ün sağlık hizmetleri ve hemşirelik mesleğine bakışını anlatarak başladığı konuşmasında, hemşireliğin Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze gelişim sürecini ele aldı.

Etkinlik, “Savaştan Barışa Fotoğraflarla Hemşirelik Tarihi” başlıklı fotoğraf sergisi gösterimi ile sona erdi.