Öğrencilerimiz Araştırmaya ve Sanayiye Yönelik Projeler Konusunda Eğitim Aldı

Akademik personel, lisans ve ön lisans öğrencilerinin TÜBİTAK’ın üniversite öğrencileri destekleme programları hakkında farkındalıklarını artırmak ve proje yazım süreci konusunda bilgilendirmek amacıyla bir eğitim düzenlendi. Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Demir’in verdiği çevrim içi etkinliğe çok sayıda takipçi katıldı.

AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Emre Semiz’in açılış konuşması ve ön bilgilendirmesiyle başlayan eğitimde, Doç. Dr. Demir’in proje önerisi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar, araştırma yöntemleri, bir projenin kapsaması gereken hususlar ve proje sürecinde iş-zaman takibinin nasıl yapılması gerektiği gibi başlıklar hakkında detaylı bilgiler verdi.

TÜBİTAK’ın 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme ve 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Destekleme Programlarının içeriği, bütçesi ve başvuru süreçleri hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Demir, programlara başvuracakların hangi yetkinliklere sahip olmaları gerektiği ve başvuruda hangi belgelerin istendiği konusunda da merak edilenleri cevaplandırdı.

Kurumumuz akademisyenleri ve öğrencilerinin proje üretimi için teşvik edilmesi ve farkındalıklarının artırılmasının amaçlandığı eğitimde, TÜBİTAK 2209 projelerine başvuruların her geçen yıl arttığını belirten Doç. Dr. Demir, bu kapsamda tanıtıcı ve kolaylaştırıcı daha fazla bilgilendirme çalışmasının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Öğr. Gör. Semiz, soru-cevap bölümüyle sona eren eğitimin ardından AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisinin gerek TÜBİTAK gerekse diğer kurumlar tarafından desteklenen projelere hem başvuru hem de kabul sonrası aşamalarında kurumsal destek verdiğini söyledi.