AFSÜ “Anne ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” Unvanını Korudu

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM), denetimlerde gerekli tüm şartları sağlayarak “Anne ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanını korudu. Sağlık Bakanlığının değerlendirmesiyle ilk kez 2005’de bu unvanı elde eden AFSÜ-SUAM çalışanlarına, “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım” unvanı alma konusunda gösterilen gayretli çalışmaları için teşekkür edildi. AFSÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama Araştırma Merkezi de 2019’dan bu yana “Anne ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanı taşıyor.

Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliği ile emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak amacıyla 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” başlatıldı. Program kapsamında; doğum yapılan sağlık kuruluşları, birinci basamak sağlık kuruluşları ile yenidoğan yoğunbakımlar yer alıyor ve Emzirme Danışmanlığı uygulayıcı ve eğitici eğitimleri düzenleniyor. Sağlık kurumlarının, Ulusal Değerlendirme Ekiplerince incelendiği programda, 80 ve üzeri puan alanlar Üst Komiteye sunuluyor ve değerlendirme sonucunda Bebek Dostu Unvanı veriliyor.

Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda doğru alışkanlıkların kazandırılmasının amaçlandığı programla anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan sağlık kuruluşları “Anne ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanını kazanıyor.

default